BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Akcije Rusije u Ukrajini nisu slučajne, njima su prethodili koraci NATO-a i Zapada, navodi portarol Erdogana

RT: Akcije Rusije u Ukrajini nisu slučajne, njima su prethodili koraci NATO-a i Zapada, navodi portarol Erdogana
27.06.2022. god.

Turska ne sledi vođstvo Zapada u sankcionisanju Rusije jer je vođena pragmatičnim ekonomskim pristupom i „politikom ravnoteže“, rekao je portparol turskog predsednika Ibrahim Kalin.

Kalin je u intervjuu za TV "Haberturk" rekao da Ankara vodi „politiku ravnoteže“ kada su u pitanju odnosi sa Rusijom.

„Pošto zavisimo od inostranih izvora energije, razvijamo odnose sa Rusijom kao i sa Iranom“, objasnio je on, napominjući da Turska takođe ima dobre odnose sa SAD-om i drugim zapadnim zemljama.

„Mi ne uvodimo sankcije Rusiji nakon rata u Ukrajini. Naravno, moramo da zaštitimo interese naše zemlje“, rekao je on.

Prema Kalinovom mišljenju, uvođenje sankcija Moskvi „više će štetiti turskoj ekonomiji nego ruskoj“.

„Zauzeli smo jasan stav. Trenutno su to prihvatili i zapadnjaci. Ne govore ništa o poziciji Turske iz geopolitičkih razloga“, naveo je Kalin.

On je takođe naglasio da njegova zemlja ne podržava politiku uvođenja ličnih sankcija ruskim privrednicima.

„One koje na Zapadu nazivaju milijarderima nazivaju se oligarsima kada je u pitanju Rusija. Zar nema takvih lidera u SAD-u ili Evropi?" upitao je Kalin.

Kalin je jasno stavio do znanja da njegova zemlja na rusku vojnu operaciju gleda kao na „invaziju“ i to „jasno i nedvosmisleno navodi“. On je, međutim, naglasio da Turska nastavlja da razgovara i sa Ukrajinom i sa Rusijom, jer „što je rat duži, to je veća cena“.

„Iskreno, nema druge zemlje koja se trudi da spoji dve strane. To će biti primer da se po određenim pitanjima može sarađivati i u ratnom okruženju“, rekao je Kalin.
 
On je istakao ulogu koju Ankara igra u pregovorima o rešenjima određenih globalno važnih pitanja, kao što je snabdevanje žitom iz regiona zahvaćenog sukobom.
 
„Ko će na kraju razgovarati sa Rusijom ako svi spale mostove?“, upitao je on.
 
Kalin je priznao da ne može da predvidi u kom trenutku će Rusija odlučiti da prestane sa „okupacijom“ ukrajinske teritorije, ali je naglasio da „rat ima kratkoročne, srednje i dugoročne efekte“.
 
„Moje predviđanje je da ćemo biti zauzeti ratom i njegovim posledicama u narednih 10 godina. Rat se može završiti, ali će se njegovi efekti nastaviti na drugačiji način“, rekao je Kalin.
 
Prema njegovom mišljenju, svet je suočen sa novom vrstom hladnog rata, sa snažnim antiruskim raspoloženjem na Zapadu i širenjem „antizapadnjaštva“ u Rusiji.
 
„Biće masivnih tektonskih repozicioniranja“, naveo je Kalin.
 
Komentarišući razloge za rusku operaciju u Ukrajini, on je odbacio tvrdnje Zapada o „iracionalnosti“ ruskog predsednika Vladimira Putina, rekavši da Zapad ponekad radije „iracionalizuje to pitanje umesto da se suoči sa njim“.
 
Prema njegovom mišljenju, problemi u odnosima između Rusije i Zapada počeli su 1990-ih godina kada je Rusija, kao odgovor na promenu globalnog geopolitičkog poretka, ponudila Zapadu da sklopi „sporazum o novom balansu” koji bi odražavao te promene.

„Oni koji su hteli da potisnu zemlje koje žele da izađu odozdo rekli su - idemo putem sukoba“, objasnio je on.
 
Ističući da „ovo nikada ne opravdava rusku invaziju na Ukrajinu“, Kalin je ukazao na važnost ne ignorisanja uzročno-posledične veze.
 
„Takođe se protivimo ovom nepravilnom uređenju i ovom nepravednom [globalnom] poretku“, dodao je on.

Akcije Rusije u Ukrajini nisu slučajne, njima su prethodili koraci NATO-a i Zapada, naveo je Kalin.

„Opet ponavljam da su ove akcije pogrešne. Ali šta je ovome prethodilo?.. U novom poretku, na vrhu piramide je supersila, a ispod nje pet-šest velikih sila - Rusija, Kina, Engleska, Francuska , Nemačka. Ispod srednjih zemalja i drugih tokom vremena, Kina se brzo popela na vrh ekonomske piramide. Odjednom je postala druga po veličini privreda na svetu. Rusija je počela da sumnja u piramidu u geostrateškom i vojnom smislu, ponudila je da ponovo pregovara o uslovima i da se potpiše novi balansni sporazum za 30 godina. Oni koji su želeli da potisnu one koji pokušavaju da izađu odozdo, rekli su - idemo putem sukoba. Ovo ne opravdava rusku invaziju na Ukrajinu. Ali kada pogledate šta se desilo U proteklih 30 godina, morate da se bavite uzročno-posledičnom vezom, to su akcije Zapada i širenje NATO-a. Takođe se protivimo ovom pogrešnom svetskom poretku", rezimirao je portparol turskog predsednika.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Anadolu Agency / Contributor / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Siniša Ljepojević, ugledni srbski intelektualac, veteran TANJUG-a, koji je decenijama živeo i radio u Londonu, a sada je i narodni poslanik pokreta „Mi – glas iz naroda“, za Bratstvo...


Dmitrij Rogozin, poslije višedecenijske uspješne političke karijere u Rusiji, tokom koje obavljao visoke državne funkcije nakon početka SVO otisnuo se na prvu liniju fronta. Tamo je u decembru prošle...

Urednik Vostok vesti nedavno je posetio Vagner Centar u Sankt Peterburgu


Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov dao intervju za TV kanal Rusija 24 i RIA Novosti.  O datumu završetka specijalne operacije

Po mišljenju doktora istorijskih nauka Jelene Guskove, sadašnji položaj Srbije uslovljen je dugogodišnjom politikom jednostranih ustupaka koje je Beograd činio u odnosima sa Prištinom. A danas Srbija nema mnogo...


Tradicionalni božićni konvoj humanitarne organizacije \"Solidarnost za Kosovo” stigao je u srpske enklave. Arno Gujon, direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu i osnivač organizacije “Solidarnost...


Ostale novosti iz rubrike »